Zveřejněno 19. 3. 2017

V závěru loňského roku se mezi vyznavači ledového lezení začaly rozšiřovat nepříznivé informace o uzavření některých zajímavých ledopádů v populární oblasti rakouského Maltatálu.

Po telefonických rozhovorech s místními obyvateli jsme se rozhodli se Speedem a dalšími kamarády (a kamarádkou) vyrazit co nejdřív na každoroční úžasnou zábavu a zákazy prověřit. Bohužel došlo k tomu nejhoršímu. Nad silnicí na levé straně u ledopádu Columbus, u nástupu na Strannerbach a u společného nástupu ke Kathedrale, Gamseku, Wintasunu a Superfeuchtu jsou umístěny cedule s následujícím textem: Myslivecká uzávěra - uzavřený prostor - vstup zakázán. Od 1.12. 2016 do 31.3. 2017. Pod touto kulatou cedulí je další tabulka, kde je následující informace: Zákaz platí mimo silnice a cesty včetně obvyklých turistických chodníků, sjezdovek, skialpinistických a běžeckých tras.

 

 

V esovité zatáčce, odkud je např. přístup k ledopádu Aluhol, je umístěna další cedulka s následujícím textem: Kdo chce provozovat kurzy ledového lezení (dalo by se říci komerční výuku), ať zavolá na firmu Dr. Zundel'sche. Dodržování těchto účelových zákazů denně kontroluje policie z Malty a navíc do údolí ještě zajíždí zaměstnanec firmy Dr. Zundel'sche Forstverwaltung, která je majitelem pozemků. To jsou oficiální informace a každý si je může ověřit. Neoficiální informace od místních obyvatel jsou ale trochu jiné. Stávající majitel pozemků se nedohodl se starostou obce Malta o výši přidělených finančních příspěvků za pohyb návštěvníků na svých pozemcích a vymyslel si historku o "myslivecké uzávěře".

 

 

Projíždějící policista mi pak ještě sděloval něco o biologickém výzkumu... 

 

Bóža v přátelském rozhovoru s policistou z Malty prověřuje informace z cedulí.

 

Foto č. 3 – Bóža v přátelském rozhovoru s policistou z Malty prověřuje informace z cedulí.

 

Jaké ledopády je tedy možné za současné situace navštívit? V úvahu připadá Columbus (je na pravé straně a docela přijatelně natečený), Hochalmfall vedle tunelu, střední Maralmfally, Marimpel, Mareiner a Schweinchen Dick za tunelem. Aluhol a další ledopády pod ním jsou natečené málo a nikdo je neleze. Melnikfall a Reuterbach se podle dostupných průvodčíků nemají lézt. Otázkou tedy je, jestli za této situace má smysl do Maltatálu vůbec jezdit.... 

No my jsme si to během víkendu na středních Maralfalech (první a druhý ledopád za tunelem vpravo) a na Columbusu užili během víkendu víc jak dost…

P.S. V místním zpravodaji z 24.2. 2016 je uvedeno, že se připravuje v uvedené lokalitě výstavba obory.

Bóža