Podle plánu činnosti horoškoly a našeho horolezeckého oddílu na letošní kalendářní rok, se má o nastávajícím aprílovém víkendu 1. a 2. dubna uskutečnit první lezecká akce na cvičné skály. Někteří zkušení členové mi několik týdnů před akcí vyčítají, že jsem stanovil první jarní lezení příliš brzy a v okolí Drátníku na Vysočině mohou být ještě zbytky sněhu, vlhko, možná i mokro a zima. Těšení všech zájemců o lezenici je přesto veliké, nejen kvůli super předpovědi – má být totiž na Vysočině něco přes 20°C a slunečno, ale i proto, že je krajina bez sněhu a sucho. Jako každoročně máme objednán bývalý oddílový grunt na Blatinách a budeme tam sami. Scházíme se v sobotu v 10,00 hod. na parkovišti před chalupou. Michal Karas mi už ale půl hodiny před desátou volá, kde jsme. No přivstal si… Nakonec jsou tady i dvě maminky s dětmi a všichni nováčci. No je nás hodně a to je jen dobře.

Na začátku dopoledního výcviku nováčků vysvětluji něco z metodiky použití umělých pomůcek, jako třeba frendů nebo čoků a hexů. Pak se rozdělujeme do dvojic a trojic a užíváme si příjemného lezení na suché skále v centrální části Drátníku zvané Sokol. Jsou tady i z horoškoly z VHS Brno a kupodivu mají kontrolu z metodické komise Českého horolezeckého svazu. Že by nastala v jejich „nezájmu“ o garantovanou horoškolu nějaká změna a přece jen do toho půjdou? No uvidíme… V pozdním odpoledni, kdy se sluníčko opírá do západní stěny Drátníku, je příjemně teplo až jsme zpocení. Jen kdyby ten vítr tak silně nefoukal! Rychlé slanění pod stěnu je vždy nejpříjemnější částí výstupu. S lezením za luxusního teplého počasí končíme hodně pozdě, až po 19,00 hod. Kdyby nám nekručelo v břiše, tak bychom ještě pokračovali. Na gruntu si pak nachystáme večeři a užíváme si zase tepla, tentokrát však kachlových kamen.

            Ráno je nádherné, sluníčko svítí naplno a zpříjemňuje nám probuzení. Protože se nám všem na gruntu spí neobyčejně dobře, budíme se skoro všichni až v 8,30 hod.! No je to tady luxusní pospání… Po vydatné snídani vyrážíme za dalším výcvikem a lezenicí. Vítr tak jako včera nefouká a lezení je dokonalé. Drátník je v obležení všech možných lezců, ale vzhledem k velkému počtu cest se sem všichni vejdeme. S členem horoškoly Petrem Daňkem dáváme mimo jiného i jedny z nejkrásnějších cest na Orlí stěně – Mechaře a Orlíka. Na to, že je nováček, lezení a slaňování zvládá bravurně. No je vidět, že vyštudovaný tělocvikář se v něm nezapře! Mám ale pocit, že si i všichni ostatní nováčci a členové našeho oddílu za celý luxusní teplý víkend dobře zalezli a užili si suché skály a nádherného jarního počasí. Možná by se dalo říci, že za těch teplot letního období. No a k pozdnímu odpoledni se vracíme domů bez úrazu a to je to nejdůležitější!

P.S. Na to, jaký byl celý duben studený, byl první aprílový víkend neskutečně dokonalý.

 

 

                                                                                               Bóža