Zveřejněno 25. 3. 2018

Zimní přechod části hřebene Rychlebských hor

 

Letošní zima je jako vymalovaná od Lady. Na horách je spousta sněhu a zdá se, že ještě nějakou dobu vydrží. S partou kamarádů chceme využít fantastických podmínek a se sněžnicemi navštívit kraj Rychlebských hor kde lišky dávají dobrou noc a trochu ho pročundrovat. Jako výchozí bod byla stanovena obec Horní Lipová (okres Jeseník). V pátek 9. března večer jsme s čelovkami vyšli na bezobslužný Lesní bar. Je to ze dvou stran otevřený srub, vybavený základními potravinami a nápoji. Vše funguje na důvěře. Sníš, vypiješ a zaplatíš do kasičky.

 

 

 

 

Poblíž Lesního baru jsme přenocovali ve stanu. Ráno bylo -13°. Takže rychle teplý čaj, něco zkousnout, nasadit sněžnice a vyrazit na cestu. V panensky čistém sněhu se i na sněžnicích propadnete o cca 20 cm, takže cesta ubíhala pomalu, kam taky v té kráse spěchat. 

 

 

 

Batohy jsme měli přivázané na plastových bobech, boby na opasku. Tahat 15 kg na zádech v těchto podmínkách bylo zbytečné. 

Chytli jsme nádherné počasí, na hřebenu bylo azuro.

 

 

 

Po cca 11 km, víc se ve volném terénu za den ujít nedá, jsme se vrátili zpět do Horní Lipové.

Celý tento výběh byl myšlen jako nácvik na přechod hřebene Boržava na Zakarpatské Rusi. Varianta se sněžnicemi se ukázala být správná, na skialpech bychom se v hlubokém prašanu nepohnuli. Nabrali jsme zkušenosti, že boby by bylo lepší připevnit na pevné (duralové) tyčky, kvůli stabilitě. Také v čerstvém prašanu jsme poznali, že ujít víc jak 12 km za den je velký problém.

A příští rok hurá na Ukrajinu…..

 

Jiří Dunda a spol.