Zveřejněno 15. 1. 2019

Světové závody v cliffdivingu, tedy ve skocích do vody ve volné přírodě, přilákaly ve dnech 3. a 4. srpna 2018 do lomu v obci Hřiměždice kousek od Příbrami několik tisíc nadšených fanoušků. Ti sledovali výkony předních světových skokanů do vody v soutěžních i exhibičních skocích. Závodníků se zde sešlo okolo devadesáti a soutěžili ve skoku z výšky 12, 16 a 20 m. Součástí závodů byly také skoky z houpačky z výšky 5 m. Svými výkony nejvíce přesvědčil porotu teprve sedmnáctiletý skokan Aidan Heslop z Velké Británie, který ovládl soutěž ve skoku z 12 i 20 m a svůj triumf korunoval vítězstvím na houpačce. Mezi ženami zase excelovala americká skokanka Ellie Smart, která má za sebou několik startů v prestižní světové cliffdivingové sérii. Ta přítomným fanouškům předvedla několik obtížných skoků z nejvyšší skokanské platformy 20 m. Český pohár v cliffdivingu vyhrál českobudějovický skokan Jan Bílý, který se po dvouleté odmlce dokázal vrátit na první místo české skokanské scény.

 

Kromě skoků z pevné platformy pak organizátoři připravili také exhibiční skoky z vysokozdvižné plošiny. Zde byl jedním z největších lákadel švýcarský přeborník Laso Schaller, který je držitelem skoku z výšky 59 metrů. V lomu v Hřiměždicích se nechal vynést do výšky 30 metrů, odkud předvedl přítomným návštěvníkům odvážný skok s několika přemety.

 

Já jsem se zúčastnil závodu z houpačky z výšky 5 m. V průběhu soutěže se kladl důraz na výšku skoku (nejlepší účastníci se zhoupnutím dostali do výšky 7 – 9 m), provedení, počet salt a vrutů a dopad do vody. Čím méně voda vytryskne při dopadu skokana, tím získá závodník víc bodů za dopad. Můj skok byl v provedení dvojné salto vzad skrčmo. Umístil jsem se v hlavním závodě na 5 místě mezi světovými skokany, což si myslím, že není až tak špatné : - ). Z toho důvodu se těším na příští rok na odvetu a budu se snažit bojovat o bednu – doufám.

 

 

Michal Vlček