Zveřejněno 8. 10. 2012

Kompletní účast všech členů horoškoly je pro mě velice potěšující zprávou při objednávání pobytu na Brnčálově chatě v dolině Zeleného plesa pod strmými tatranskými štíty. Neexistují žádné výmluvy proč někteří nemohou uzavřít celoroční snažení typu: nemám dovolenou, babička potřebuje hlídat, jedu s rodiči či s přítelkyní k moři či podobné bláboly, které jsem poslouchal v loňském roce.

 

A tak i 14 letá Katka, jedna z nejmladších účastníků horoškoly, vyráží si splnit poslední část výcviku, tentokrát ve vícedélkovém lezení do velkých kopců. Je velice snaživá, nevynechala žádnou přednášku, absolvovala většinu tréninků a nepřišla pouze tehdy, když byla se školou na jazykovém kurzu v Anglii, což je pochopitelné. Katku nemůžu a taky nechci dát do jiné lezecké dvojky, protože za ní cítím obrovskou zodpovědnost. Nesmí se jí v Tatrách nic stát, i třeba nezaviněného. Vše se musí pečlivě hlídat, osobní kontrola musí být stoprocentní, tak jako ostatní záležitosti. Dalším na mém laně je Denis. Je mu taky 14 let, ale s taťkou leze už čtvrtým rokem. Je stejně šikovný, ale nechce se mu tahat – ale to se musí časem změnit :-)

Při příjezdu do Tater je zamračená obloha, vypadá to jako kdyby mělo začít pršet. Po zaparkování aut v Tatranských Matliarech taky začalo. Naše skupina je v odchodu na chatu roztrhaná a když s Katkou ujdeme půl kiláku, tak se nebe rozhodne nás obdařit závlahou. No raději jsme se schovali na verandičce lesní boudy a to nejhorší přečkali pod střechou. A udělali jsme dobře, jsme celkem v suchu. Na chatu přicházíme okolo 18,00 hod. Je dost plno, pokoje jsou obsazené a na nás vyšlo dokonce i něco na „povale“. V pondělí je počasí špatné. Proto jsme si všichni udělali malý štrapác k bývalé Kežmarské chatě do doliny Bielych ples. Protože máme spoustu času, vyrážíme ještě do Predného Kopského sedla. Tady fouká a je pořádná mlha a kosa. Raději se vracíme zpátky. Jenže den je potřeba řádně využít a tak po cestě následuje nácvik zatloukání skob všeho druhu. Osazenstvo je překvapené, jak fyzicky náročný je tento způsob možného jištění. A co pak ještě vytloukání skob, to je pro některé překvapení. Hlavně tehdy, když je spárka prohnutá. Po návratu na chatu večer plánujeme úterní den, kontrolujeme vybavení a lezecký materiál. Předpokládáme, že se počasí umoudří a nebude pršet.

V úterý po snídani vyrážíme všichni směr Žeruchovky. Klasická lezecká oblast pro horoškoly, je celkem nenáročná a taky je blízko – pouhá půlhodinka od chaty. Dávám s Katkou a Denisem dvě cesty a taky první dlouhé slanění. Jde jim to dobře, za minulý půlrok toho naslaňovali dost. Ostatní jsou taktéž v oblasti Žeruchovek úspěšní a scházíme se na vrcholu, kde jim udělám topografickou orientaci okolí Brnčálky. Ve středu se vracíme na Žeruchovky. Já tentokrát bez Denise, kterému není dobře. Má nějaké neidentifikovatelné žaludeční potíže, které ho provázejí už z prázdninového tábora. Katce to včera šlo dobře, takže plánujeme vylézt populární „Cestu cez knihu“. Oproti loňsku zde přibyly nějaké nové skoby a výstup je dobře zajištěn. Katce to jde jak po másle a zdá se, že hory budou její parketa. Vlastní knihu lezla klasicky ženským rozporem a vyběhla to jako kdyby tam nebyl žádný problém. Asi největší vypětí měla s vyděláváním frendů….

Ve čtvrtek vyráží Šimon, Tomáš, Marek a Martin na Jastrabku a my zbylí míříme k Černému štítu do Velké Zmrzlé doliny. Chci, aby účastníci horoškoly navštívili taky nějakou jinou oblast a zároveň si vyzkoušeli dlouhé slanění ze stabilního jištění – borháků. Rozběhnutý Libor s Jirkou vyráží na Puškášův pilíř a ostatní i se mnou (a lepšícím se Denisem) na Stanislawského cestu. Nádherné cesty v pevné a suché skále jsou zárukou úspěšného dne. Protože Libor s Jirkou a Viktor s Jíťou jsou hodně rychlí, dali si ještě další cestu. Slanění v exponované stěně pak dotvořilo silný zážitek z krásného lezení. No užili jsme si to!

Večer přichází Libor se žádostí, aby si mohl následující den s Jirkou vytáhnout Weberovku. Nemám námitek. Cesta je zajištěna řetězy na štandech a neměl by být tedy problém. Ostatní v pátek vyrážejí na „Knihu“, já pak s Katkou na jižní pilíř na východní Žeruchovou vežu. Opět celkem dlouhá cesta, takže si užíváme. Dolů samozřejmě slaňujeme. Vše klape na výbornou. Večer krátká porada se zkušenými lezci a hned zpracováváme zámysl na příští rok. Zase chceme sem. Chatár a jeho pomocníci jsou příjemní a tak není důvod měnit lokalitu. V sobotu je ráno obloha zatažená a vypadá to na déšť. Taky po nějaké době mírně skrápne. Rozhodujeme se pro odjezd domů. Cest mají všichni vylezeno celkem dost a nyní za této situace by to bylo v křeči. Všichni jsme s pobytem spokojeni, žádný úraz, žádný problém. Takže ještě malé přezkoušení všech účastníků horoškoly ze všeobecných znalostí a oficiální předání průkazů řádného člena Českého horolezeckého svazu pod strmými tatranskými štíty a můžeme frčet. Trochu starostí nám udělalo poškození aut na parkovišti, kde jsme s povolením „domácích“ stáli. Bylo to překvapení i pro ně. Cigánů je v okolí dost, takže domácí tvrdí, že je to s největší pravděpodobností jejich „práce“.


Výstupy:

28.8. – úterý

Tomáš + Radek: V Žeruchová veža stredným pilierom V.

Šimon + Jíťa, Libor + Jirka: Z Žeruchová veža J hrebeňom IV. hore III.

Mára + Kamil + Marek: V Žeruchová veža J pilierom III. Jedno místo V.

Bóža + Katka + Denis: Z Žeruchové sedlo J pilierom IV.

Bóža + Katka + Denis: Z Žeruchová veža J rebrom IV. hore III.

Viktor + Martin: V Žeruchová veža, Cesta cez knihu V.


29.8. – středa

Viktor + Martin: V Žeruchová veža pravým žlabem V, III

Jíťa + Šimon: V Žeruchová veža j pilierom III, V

Tomáš + Radek, Libor + Jirka: V Žeruchová veža, Cesta cez knihu V.

Tomáš + Radek, Libor + Jirka: V Žeruchová veža pilierom, cesta Klíma – Linhart V.

Mára + Kamil + Marek: V Žeruchová veža stredným pilierom V.

Bóža + Katka: V Žeruchová veža, Cesta cez knihu V.

 

30.8. – čtvrtek

Šimon + Mára + Tomáš + Martin: Jastrabia veža JZ stěnou VI-

Viktor + Jíťa: Černý štít, Stanislawského cesta IV-

Viktor + Jíťa: Černý štít, Puškášův pilier IV – V

Libor + Jirka: Černý štít, Puškášův pilier IV – V

Libor + Jirka: Černý štít,  Narovnání piliera V.

Bóža + Katka, Marek + Kamil: Černý štít, Stanislawského cesta IV-


31.8. – pátek

Libor + Jirka: Malý Kežmarský štít – Weberovka VI.

Kamil + Marek + Radek + Mára + Denis: V Žeruchová veža, cesta cez knihu V.

Bóža + Katka: V Žeruchová veža J pilierom dole III., hore V.

 

Bóža