Zveřejněno 5. 5. 2015

 Lezecká oblast cvičných skal Drátníku na Vysočině je naším každoročním prvním jarním víkendovým cílem horoškoly a oddílu. Skála je zde pevná, nehrozí padající kameny a cesty jsou celkem dobře zajištěny borháky. Na vrcholovém hřebeni jsou řetězy a slaňování je zde velmi bezpečné. Předpověď počasí na víkend taky není špatná, možná trochu zkrápne, ale s tím se musí počítat. Aprílové počasí v tomto období je zcela přirozené.

Na gruntu máme všichni sraz v sobotu v 10,00 hod. Věci, které nepotřebujeme, necháváme na chalupě a jen s lezeckým vybavením vyrážíme na Drátník. Nejprve se nováčkům vysvětlí jakým způsobem se používají umělé lezecké pomůcky, jako jsou mechanické rozpínací friendy a vklíněnce Horn od firmy Kouba, které si zakoupili pro bezpečné lezení na cvičných skalách a především na letní srpnové soustředění do Vysokých Tater. Dále dostanou vysvětlení, jak mají používat prodlužovací smyčky, z čeho vytvořit jistící stanoviště a způsoby dobírání druholezce. No a pak následuje rozdělení do jednotlivých družstev a můžeme začít první díl lezení na cvičných skalách pod dozorem vyškolených instruktorů sportovního lezení, kterých má oddíl dostatečný počet.

Začínáme v oblasti Otomanu a Sokolí stěny s jednoduchými cestami jako jsou Schody, Petr, Pavel, Sokol, Obkročák a Předseda. Nováčci zvládají vše na jedničku, je vidět, že se přes zimu dostatečně vycvičili a techniku lezení mají dobře zažitou. Odpoledne si někteří dokonce dopřejí i nějaké cesty na Orlí stěně a poznávají, že i převislé cesty jsou schopni zvládat. Končíme lehce před 18 hodinou a vracíme se na grunt. Po večeři přichází legendární člen našeho horolezeckého oddílu Jirka Ševčík a provede nováčkům přednášku na téma „Etika v horolezectví a historie našeho HO Lokomotiva-Ingstav Brno“. Spát jdeme až skoro o půlnoci.


             


V neděli ráno je obloha zakaboněná, vypadá to, že možná zkrápne. Telefonuje mi Petr Hohn, že s ostatními instruktory jsou na cestě a vypomůžou s nováčkama. Je to super, i když po včerejšku mám pocit, že to nebude až tak moc potřebné. Po příchodu na Drátník trochu sprchne, ale je to jen malá přeháňka. Za čtvrt hodiny je skála suchá. Rozdělujeme se opět do lezeckých skupin a dnes si již nováčci i něco málo „tahají“. Jde jim to dobře, včera nabrali nějaké zkušenosti a dnes je uplatňují sami v praxi. Odpoledne lezeme hlavně v oblasti Orlí stěny. Cesty jsou tady velice impozantní, a i když jsou těžké, nováčci zdatně bojují. Po 15 hod. balíme lezecký materiál, vracíme se na chalupu, uklidíme ji a po 17 hod. vyrážíme k domovu. Po cestě se samozřejmě zastavujeme ve Zvoli u farmářky pro mléko, jogurty a tvaroh. Byli jsme očekáváni, takže jsme nakoupili všechno co jsme chtěli. Víkend se nadmíru vydařil, lezlo se 2 dny, což není vždy v dubnu obvyklé. Taky se hlavně nestal žádný úraz, i když nějaká ta modřina na kolenou se objevila. Ale to není pod kalhotami stejně vidět!

 

 

Bóža