Zveřejněno 13. 12. 2022

Ostrov Kalymnos je známý lezecký ráj, který je vzhledem ke své poloze, dobré navštívit v chladnějších měsících od podzimu do jara. Termín první návštěvy byl v minulosti prosinec 2018, tento rok to byl říjen 2022. Z pohledu počasí je dobré sledovat nejen teploty, ale i rychlost a směr větru a to nejen s ohledem na lezecké podmínky, ale také i vliv podmínek na dopravu. Na ostrov se obvykle přepravíme letecky a to buď přímo na ostrov Kalymnos (zejména v období turistické sezony) nebo pravděpodobněji na vedlejší ostrov Kos, kde je to obvykle dostupnější časově i cenově. Pro přepravu z Kosu na Kalymnos a zpět se využívají trajekty, které ideálně jedou z letiště bližšího přístavu Mastichari případně z hlavního města Kos, který je však na druhém konci ostrova něž je letiště do města Pothia (Kalymnos). Na tuto lodní přepravu má právě zejména vliv rychlost větru a může se stát, že pak malé lodě nejedou.

Zobrazeno: 67
Zveřejněno 13. 12. 2022

 

Někdy začátkem srpna mě oslovil Bóža, zda bych neměl zájem zúčastnit se oddílové akce do Itálie. Cíl - nejvyšší vrchol Grajských Alp, čtyřtisícová hora Gran Paradiso - 4 065 m, ve stejnojmenném národním parku v regionu Valle de Aosta. Výzva to byla veliká, ale dva roky nečinnosti si na mém těle vybraly daň a do odjezdu asi měsíc na přípravu. Vidina, že opět spatřím své oblíbené Alpy, divoké bystřiny vytékající z ledovců, bizarní skalní útvary a jistá dávka dobrodružství, byla velmi lákavá.

Zobrazeno: 82

Na konci března končí pomalu ale jistě covid a my v oddíle víme, že letní prázdninové soustředění oddílu a horoškoly v Tatrách bude. Máme jako každý rok objednán pobyt na Brnčálově chatě a těšíme se, že si jej užijeme. Určitá změna ale je. Nejedeme jako každý rok předposlední týden v srpnu, ale hned ten první. Bude určitě delší den a doufáme, že i méně deštivější a možná i teplejší jak ten loňský, kdy nám skoro celý propršel!

Zobrazeno: 113
Zveřejněno 29. 10. 2022

Po několika letech od absolvování oddílové horoškoly a lezení na různých cvičných skalách na Moravě a v Rakousku jsem navštívil oblast pískovcového lezení v Českém ráji s názvem Prachov a Sedmihorky. Lezení mě tak učarovalo, že se tam snažím jezdit každý rok. Je to úplně něco jiného, jak žula, ortorula nebo vápenec. Lezec už musí mít "vybroušenou" techniku a hlavně se nebát. Jistící body - kruhy, jsou totiž na písku většinou trochu výš jak na klasických cvičných skalách. Takže si to zajeďte taky vyzkoušet!

Zobrazeno: 86
Zveřejněno 29. 3. 2022

Keď som sa na popud nášho oddielového vedúceho Bóžu prihlásila na kurz inštruktora lezenia na umelej stene, vôbec som nemala očakávania, že by to mohla byť zábavná akcia. Avšak, opak bol pravdou, kurz síce trval iba tri dni, ale bol mimoriadne pútavý, dobre zorganizovaný a zmysluplný.

Zobrazeno: 163